Kik voltak a Pálosok? Milyen történelmi gyökereik vannak Magyarországon? Ezekre a kérdésekre kerestük a válaszokat zalaegerszegi múzeumlátogatásunkkal. A Pálos rend az egyetlen magyarországi alapítású szerzetesrend. A rendet 1250 körül Boldog Özséb esztergomi kanonok alapította, mikor egyesítette a remetéket a legendás Pilis hegységben.
A rend nagyon gyorsan elterjedt Magyarországon és a környező államokban, főleg Lengyelországban. Zala vármegye területén több pálos kolostort is alapítottak, sajnos ezek a történelem viharaiban elpusztultak. A romos rendházakat az évszázok során a környék lakossága kőbányának használta és köveiből házakat, templomokat emeltek. Korunkra már alig maradt nyoma az egykor virágzó pálos rendházaknak. Területüket újra birtokba vette az erdő, és az ősi alapokra a feledés homálya borult. A régészek keze nyomán azonban újra megszólaltak a múlt emlékei, melyeket megcsodálhatunk a Göcsej Múzeum időszaki kiállításán.
Iskolánk honismereti szakköröseivel október 12-én, szombaton néztük meg a Pálosok című kiállítást. Nagyon sok érdekes dolgot láttunk a kiállítási vitrinekben: késeket, kapákat, melyek a szerzetesek nehéz, mindennapi életéről meséltek. A könyvveretek az egykori kolostori könyvtárak féltett kincseiről meséltek. Betört koponyatető, csigolyában fennakadt lövedék az egykori fegyveres küzdelmek következményeiről árulkodott. Nagyon tetszett a csontból készített kis napóra, mely a mai karórák elődje volt. Próbára tettük ügyeségünket is. A nagyvázsonyi pálos kolostor képét nagy figyelem összpontosítással sikerült közösen kiraknunk.
Megismertük a rend viszontagságos XX. századi történetét is. Nagyon jó volt a kiállítás, élveztük a zegzugos elrendezést. Sok új ismerettel gazdagodtunk. Természetesen a bőséges szellemi táplálék mellé egy kis Mekis nasi is került. Zalaegerszegi kirándulásunkat a MacDonaldban fejeztük be. Honismereti sétánkat novemberben az egykori Vas vármegye székhelyén Vasváron folytatjuk.
Vikár Tibor