Történelemből tanórai keretben az ötödik osztályos tanulóink január folyamán ismerkedtek meg a középkori várépítészettel. Ismereteiket tovább bővítve február 15-én a zalaegerszegi Göcseji Múzeumban múzempedagógiai foglalkozáson vettünk részt.
Zalaegerszeg közép- és újkori várát napjainkban hiába keresnénk. Az elmúlt két évszázad nyomtalanul eltüntette a kíváncsi szemek elől. Helyén házak épültek, köveit pedig felhasználták az újkori Zalaegerszeg felépítéséhez. Azonban 2017-ben építési munkálatok alkalmával előkerült a bástyák és a várfalak cölöpalapozása több régészeti lelet kíséretében.
Az előkerült tárgyi anyagok alapján sikerült rekonstruálni az egerszegi vár hajdani formáját, és sikerült betekinteni az egykor itt élt emberek mindennapi életébe. A Göcseji Múzeum új kiállításán pedig a szakemberek, interaktív formában, a nagyközönség számára is elérhetővé tették kutatásuk eredményeit.
Szilvi tanárnénivel és iskolánk 13 diákjával vettünk részt a foglalkozáson. Reggel 9 órakor Pókaszepetkről vonattal mentünk Zalaegerszegre. Volt közöttünk olyan, aki most ült először vonaton.
Rövid gyaloglás után 10 órára értünk be a Göcseji Múzeumba. Itt Novák Fanni múzeumpedagógus és a múzeum egyik régésze fogadott bennünket nagy szeretettel. A múzeum kiállítótermében először az egerszegi vár építéstörténetével ismerkedtünk meg. A hajdani vár kútján keresztül betekinthettünk a régészek munkájába. Megismerkedtünk a palánkfal építésének technikájával. Kézbe foghattuk a korabeli fegyverek másolatait.
Ügyességi játék keretében felfegyvereztünk egy török és egy magyar vitézt. Labdával célba dobva próbára tettük ügyeségünket. A foglalkozás zárásaként pedig egy keresztrejtvényt fejtettünk meg a kiállítás anyagának segítségével.
Megfejtésül az egy kincsesládát kellett megkeresnünk, melyben elrejtett finom csokoládékra leltünk. Dél tájban elbúcsúztunk a kedves múzeumi szakemberektől és közeli Mekibe mentük egy kicsit csemegézni. Délután egyórakor indultunk vissza Pókaszepetkre sok élménnyel gazdagon.
Vikár Tibor